Co je "Rope skipping"

Rope skipping v ČR

​​skákající cvičenci se švihadlyRope skipping je termín převzatý z angličtiny a znamená doslova skákání přes švihadlo. V podstatě tedy se nejedná o nic objevného, všichni jsme v dětsví proháněli švihadla na hřištích, na plácku před domem..... Ale je pravda, že dnešní mladou generaci tento druh sportu příliš nepřitahuje. 
Rope skipping jako sportovní disciplina byl zformován v 60. letech minulého století v USA. Tento styl skákání přes švihadlo zformoval a zmodernizoval v 60. letech minulého století učitel tělocviku a hráč amerického fotbalu Richard Cendali.  Do České republiky se Rope skipping dostal v roce 2005 díky aktivní propagaci master instruktorky  Rope skippingu Mgr. Jany Černé Beránkové, která je v současnosti odbornou asistentkou na katedře gymnastiky UK FTVS.

Rope skipping ale není jen klasické skákání přes švihadlo, ale jedná se o tzv. trikové skákání.​ 
Je to cvičení koordinační, rychlostní, vytrvalostní a do jisté míry i silové. Podporuje kreativitu, hravost, cit pro rytmus, časování pohybu a týmovou spolupráci. Skoky přes švihadlo jsou využívány v kondiční přípravě dětí, mládeže i dospělých, a to zejména tam, kde je vyžadována rychlost - frekvence, reaktibilita, postřeh, explozivní síla, koordinace, dynamická rovnováha, časté změny směrů (zejména sportovní hry aj.).

Rope skipping je aktivita, která je řazena do skupiny high impactových cvičení. Jedná se o pohyb s vyšším nárokem na ztížení kloubního aparátu, ale i kardiovaskulárního systému. Rope skipping je určen pro zdatné a zdravé cvičence s předešlou kondiční průpravou. žena se švihadlem​Zjednodušeně se dá říct, že lekci zvládne každý, kdo uběhne bez přestávky jeden kilometr. O cvičení by se však rozhodně neměl pokoušet někdo, kdo má problémy s klouby, vysokou nadváhu, nemocné srdce nebo je nachlazený (rýma, bolest v krku, kašel).

Rope skipping je mimo jiné činností, která pozitivně zamezuje každodennímu stresu, neboť při pohybové činnosti se vyplavuje do organismu endorfin, známý hormon dobré nálady. Pravidelným skákáním přes švihadlo je rovněž možné ovlivnit dovednost odrazu, rychlost i dynamickou sílu dolních končetin, dynamickou rovnováhu, koordinaci, manipulační dovednosti a celkovou rytmizaci.
Na základě znalostí principů sportovního tréninku můžete sestavit i cílený Rope skippingový program za účelem rozvoje pohybových schopností.
 Počet přeskoků lze přesně spočítat, zároveň stanovit dobu trvání aktivity a intenzitu činnosti.  
Rope skipping tedy lze využít i cíleně pro trénink aerobního či anaerobního zatížení.

Rope skippingové aktivity neboli pohybové aktivity s využitím různě dlouhých švihadel, řadíme nejen k volnočasovým aktivitám, ale i k aktivitám soutěžním.

smějící se žena se švihadlemNa Rope skippingové aktivity se dá dívat ze třech různých úhlů pohledu:

a) Prvním je Rope skipping jako kondiční cvičení, které vykonáváme ať už doma či ve fitness centru. Hlavním cílem je ovlivňování pohybových předpokladů, nebo upevňování zdatnosti ať už výkonově či zdravotně orientované. 
b) Druhým je Rope skipping jako volnočasová aktivita, která má širokou škálu uplatnění. Skákat přes švihadlo můžete téměř kdekoliv a s kýmkoliv. Takové skákání je vnímáno jako hra, jejíž pravidla si mohou cvičenci určovat sami individuálně podle svých záměrů. Ve výsledku ovšem tato hra přináší pozitivní fyziologický efekt. 
c) Třetím úhlem pohledu je Rope skipping jako soutěžní sport, který má své národní, evropské, ale i světové soutěže jednotlivců a týmů a tony vysoce profesionální úrovni.

Varianty Rope skippingu 

skákající dítě se švihadlemDíky tomu, že přes švihadlo můžete skákat téměř kdekoliv a náklady na provozování této volnočasové aktivity nejsou nijak vysoké, stává se Rope skipping dostupný široké cílové skupině lidí, kteří mají rádi pohyb. 

Skákat můžete sami s jedním švihadlem a pohrávat si s různými kombinacemi přeskoků – s tzv. triky, či se snažit zrealizovat co nejvyšší počet přeskoků za vymezený čas - tzv. speed. Toto skákání je označováno jako single rope a je vnímáno jako fyzicky nejnáročnější.

děti se švihadly 1.Další možností je skákání ve dvojici. Tato varianta je velmi populární zejména u začínajících skokanů, neboť „ ve dvou se to lépe táhne“ a můžete se podělit o své zážitky okamžitě se svým skokanským partnerem. Většinou si ve dvojici užijete nejen dřinu, ale i spoustu legrace.

skákající děti se švihadly 1.Třetí možností je skupinové skákání s dlouhým švihadlem. Dlouhých švihadel můžete mít i více a vytvářet zajímavé kombinace a skokanské dráhy - tzv. double dutch, které vycházejí ze dvou protisměrně se točících švihadel. Tato zmíněná varianta je populární zejména u stálých kolektivů, které mohou spolu pravidelně trénovat.

Nevíte jak začít s Rope skippingem?

Navštivte některý z našich kurzů , nebo se zastavte  na komerčních lekcích Rope skippingu, anebo ještě lépe, vypravte se s námi  na mezinárodní sportovní Camp.  

Skákání Vás bude bavit pokaždé, když vezmete švihadlo do ruky. 

Trénujte a přijďte si zasoutěžit na naši originální soutěž v ČR JUMP FOR JOY s možností pokračovat v mezinárodních závodech, pod záštitou ambasadorky ERSO Mgr. Jany Černé Beránkové.

Naše motto zní : „ Tam, kde končí skákání přes švihadlo, začíná Rope skipping“.

Kdo může skákat, může i starý. Kdo nemůže skákat, nemůže ani mladý !

Kontaktní informace

Rope skipping® centrum ŠVIHADLA Česká Republika
Vodácká 789/8 "Loděnice UK FTVS"
Praha 7 - Troja
17100
Česká republika
IČ:
13107151
DIČ
CZ5551100093
Všechny naše kurzy probíhají na této adrese.